Yöresel Yemek Tarifleri

Yozgat’ın Yöresel Yemekleri

İç Anadolu bölgesinin ortasında yer alan Yozgat, tarihi yapıları ve güzelliği ile ziyaretçilerinin oldukça beğenisini topluyor. Aynı zamanda yiyenlerin tadına doyamadıkları bir çok lezzete de sahip Yozgat. Yozgat’ın birbirinden nefis lezzetli yemekleri nelermiş, gelin hep birlikte göz atalım.Kebabı Bide Böyle Deneyin: Testi Kebabı

Yozgat yöresinde oldukça sık tüketilen testi kebabı, “destinin” içindeki etin oldukça uzun süre pişmesiyle yapılıyor. Yapılışı biraz zahmetli olsa da lezzetine değecek olan testi kebabının tarifine buradan ulaşabilirsiniz.


Yozgat’a Has Lezzetiyle: Yozgat Tandır Kebabı

Oldukça lezzetli olan Yozgat tandır kebabı, Yozgat dışında pek bilinmese de yerli halkı tarafından oldukça fazla tüketiliyor. Olur da İç Anadolu tarafında yolunuz düşerse, Yozgat’a uğrayın ve mutlaka Yozgat tandır kebabını deneyin.


Olsa da Yesek: Gınnıç

“Gılnış”, “gırnış”, “gınnış” olarak da bilinse de genel olarak gınnıç olarak telaffuz ediliyor. Özel olarak hazırlanan hamurun üzerine tavuk parçaları serpiliyor. Evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz gınnıçın tarifi için tıklayın.


Bahar Aylarının Vazgeçilmezi: Çiğdem Pilavı

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte açan çiğdem bitkisi, Yozgat sofralarında pilav ile yerini alıyor. Bulgur pilavının üzerine serpiştirilen çiğdem, pilava mükemmel bir lezzet katıyor. Yapılışı oldukça kolay olan çiğdem pilavının tarifine ulaşmak için tıklayın.


Pastırmalı-Ispanaklı: Yozgat Böreği

Yozgat sofralarından eksik olmayan diğer bir lezzet de Yozgat böreği. İster hazır yufkadan, ister el ile açtığınız yufkadan yapabileceğiniz, ıspanak ve pastırma ile tatlandırılan Yozgat böreğinin tarifini sizler için şöyle bırakıyoruz.

Lezzetiyle Altüst Eden: Altüst Böreği

Yozgatlılar, ıspanağı oldukça seviyor ve bu da diğer bir ıspanaklı börek olan altüst böreği ile karşımıza çıkıyor. Elde açılan hamurun arasına ıspanaklı karışım ilave ediliyor ve fırında pişiriliyor. Siz de evinizde bu leziz böreği denemek istiyorsanız, tarifi için tıklayınız.


Mantının Dolu Dolu Hali: Yozgat Mantısı

Görüntüsü normal mantıyı çağrıştırsa da, Yozgat mantısı enfes tadı ile adeta büyülüyor. Açılan hamurdan parçalar kesiliyor. Ortasına dolu dolu kıymalı harç dolduruluyor ve pişirilip afiyetle yeniyor. Evinizde de yapabileceğiniz Yozgat mantısının tarifi için tıklayınız.


Sofralardan Yeri Eksik Olmayan: Parmak Çörek

Yozgatlıların sofralarından yeri asla eksik olmayan bir lezzettir parmak çörek. Yozgat’a yolunuz düşerse herhangi bir fırına girip, ekmek boyutunda olan parmak çörek isteyin ve mutlaka sıcak olarak deneyin!


Hem Lezzetli, Hem Kolay: Mısır Tatlısı

Evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz ve oldukça lezzetli olan mısır tatlısı, Yozgat’ın vazgeçilmez tatlıları arasında yer alıyor. Yuvarlak bezeler fırında kızartılıyor ve şerbet ile tatlandırılıyor. Mısır tatlısını sofralarınızda görmek isterseniz, tarifi için tıklayınız.


Tatlıların Baş Tacı: İncir Uyutması

Lezzeti ile ağızları tatlandıran incir tatlısı ile listemizin de sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yemeklerin ardından böyle bir tatlı ile midenizi şenlendirmek istiyorsanız, tarifini şöyle bırakıyoruz.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*