Yöresel Yemek Tarifleri

Muş’un Yöresel Yemekleri

Yöresel yemekler durağımızda bugünkü şehrimiz Muş. Doğu Anadolu bölgesinin nezih şehirlerinden biri olan Muş, birbirinden farklı tatlara sahip bir ilimizdir. Hamur işinden etli yemeklere geniş bir mutfağa sahip olan Muş’un yöresel yemeklerine, gelin hep birlikte göz gezdirelim.


Muş Köftesi Olarak da Bilinen: Hafta Direği

Başlangıcımızı Muş mutfağının en sevilen lezzetlerinden biri olan hafta direği, diğer bir adı muş köftesi ile başlangıç yapalım. İnce bulgur, kıyma ve soğan ile yoğurulan harç, baharatlar ile lezzetlendiriliyor ve tencerede haşlanıyor. Muş’a yolunuz düşerse, hafta diğerini tatmayı kesinlikle unutmayın!


Hez Dolması (Hasut Dolması)

Lahana ile yapılan hez dolması, kıymalı iç harcı ile tatlandırılıyor. Tencerede yavaş yavaş pişerek yapılıp, sofralarda yerini alıyor. Hasut dolması olarak da bilinen bu enfes lezzet, Muş mutfağında oldukça sık karşımıza çıkıyor.


Patlıcan Sevenlere: Kurutulmuş Badılcan Yemeği

Bazı yörelerde patlıcana badılcan deniyor. Muş’ta bu yörelerden birisidir. Kurutulmuş patlıcan ve pastırma ile yapılan sulu bir yemektir. Oldukça lezzetli ve yapımı bir o kadar kolay olan kurutulmuş badılcan yemeğinin tarifine buradan göz atabilirsiniz.


Böylesini Yemediniz: Muş Böreği

Bir çok yörenin kendisine ait böreği vardır. Ancak Muş böreği tadacağınız en lezzetli böreklerden bir tanesidir. Dolama börek şeklindeki Muş böreği, elde açılan hamurun kıyma ile tatlandırılmasıyla yapılıyor. Muş’ta bir çok yerde bulabileceğiniz Muş böreğini, yolunuz düşerse mutlaka tadın!


Tam Bir Vitamin Deposu: Helim Aşı

Helim aşının içerisinde yok yok! Nohut, fasulye, mercimek, yarma ve kuzu eti ile lezzetine lezzet katılıyor. Yapılışı biraz zahmetli ancak lezzeti şahane olan helim aşını sizler de sofralarınızda görmek istiyorsanız, tarifine ulaşmak için tıklayın.


Gülik (Gülük)

Kendileri Muş bölgesinde yetişen bir ottur. Gülik ya da gülük olarak bilinen bu ot, farklı yörelerde pek bilinmese de Muş mutfağında oldukça seviliyor. Haşlanan gülük, yumurta ve pirinç ile karıştırılıp, servise hazır hale getiriliyor.


Uçkun (Işgın)

Doğu tarafından oldukça bol yetişen uçkun, Muş’ta oldukça fazla seviliyor. Her derde deva uçkun, başka bir ismi olan ışgın olarak da biliniyor.


Muş’a Has Lezzetiyle: Çorti Lahana Turşusu

Muş yöresinde her evin olmazsa olmazlarından bir tanesi çorti lahana turşusudur. Lahana ve reyhan ile birlikte yapılan çorti lahana turşusu, Muş mutfağında oldukça sık karşılaşabilirsiniz. Muş’a yolunuz düşerse çorti lahana turşusunu muhakkak deneyin!


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*