Yöresel Yemek Tarifleri

Çorum’un Yöresel Yemekleri

Hititlere başkentlik yapmış köklü tarihi ve zengin kültürü, Çorum’un mutfağını da etkilemiş. Beş bin yıllık tarihi geçmişi bulanan Çorum mutfağını sizler için listeledik. Etinden, peynirine; otundan leblebisine kadar birbirinden leziz yemeklere ev sahipliği yapan bu nadide yöreye gelin göz gezdirelim..


Hem Besleyici Hem Doyurucu: Çatal Aşı Çorbası

Mercimek ve buğdayla hazırlanan hem besleyici hem doyurucu bu çorbaya bayılacaksınız! Çorumda neredeyse her evde pişen bu yöresel lezzeti sizde denemek isterseniz tarifi için buraya tıklayabilirsiniz.


Yaprak İçi Aşı

Dut, üzüm, asma, kiraz, ayva ve daha birçok ağacın yaprağıyla hazırlanan, Çorum’un en sevilen lezzetleri arasında yer alıyor Yaprak aşı tarifi.. Tadına doyamayacağınız bu lezzeti sizde denemek isterseniz tarifi için tıklayınız.


Her Türlüsünü Severiz: Çorum Mantısı

Diğer mantılardan farklı olarak boş olarak kapatılan Çorum mantısı, bu yüzden pişirilirken kıyma ile kavruluyor. Bol sarımsaklı yoğurt ile servis edilen bu yöresel nefis yemeği sizde denemek isterseniz tarifi için tıklayınız.


İskilip Dolması Nam-ı Değer: Ca Dolması

Çorum İskilip’ten, Türkiye’ye yayılmış; halk arasında Ca Dolması olarak da bilinen İskilip Dolması herkes tarafından çokça sevilen yöresel bir lezzettir. Sizinde çok seveceğinize inandığımız Ca dolmasının tarifine buradan ulaşabilirsiniz.


Kuzu Göbeği Mantarı Dolması

Adı, tadı herkes tarafından çok duyulmamış ama Çorum yöresinin önde gelen yemekleri arasında yer alan Kuzu göbeği mantarı dolması, Çorum ve çevresinde yetişen bir mantar türünden yapılıyor. Değişik lezzetler seven biriyseniz bu tarifi mutlaka denemeniz gerektiğini düşündüğümüzden tarifini buraya bırakıyoruz.


Pastırmalı Madımak

Görüntüsüyle her ne kadar ıspanak yemeğine benzese de incecik doğranmış madımakla hazırlanan ve pastırmayla lezzetine lezzet katan Pastırmalı Madımak Yemeği, Çorum’un sevilen lezzetleri arasında yer alıyor. Sizde bu yemeği evde denemek isterseniz tarifi için tıklayınız.


Lokum Kıvamında: Sırık Kebabı

Lokum kıvamına gelene kadar pişirilen kuzu ya da oğlak etinin tadına doyum olmuyor! Kalabalık misafir sofraların vazgeçilmezi Sırık kebabını yolunuz Çorum’a düşerse denemeden dönmeyin deriz!


Çorum’un Altın Rengi İncisi: Çorum Leblebisi

3 asırdır kendinden söz ettiren, Çorum’un meşhur sarı leblebisi kuru nohuttan elde edilir. Çorumla özdeşleşmiş bu yöresel lezzeti mutlaka yerinde, Çorum’da yemenizi tavsiye ederiz.


Marka Bir Lezzet: Kargı Tulum Peyniri

Çorum’un Kargı ilçesinden adını almış; inek, manda ve koyun sütlerinin karışımıyla, zahmetli ve uzun sürede hazırlan Kargı tulum peyniri, Çorum’un marka lezzetleri arasında yerini alıyor. Çorum’a yolunuz düşerse kalıp kalıp alıp, stoklamayı unutmayın!


Tatlısız Olmaz: Çorum Baklavası

Bir değil tam üç tane! Baklavanın her türlüsünü severiz, birde Çorum’un dillere destan baklavaları olursa tadından yenmez.. Bayram sofralarının vazgeçilmezi Sıkma, Gül ve Has Baklava bol çeşitliliğiyle ve çıtır çıtırlığıyla kendini, size hayran bırakacak.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*