Yöresel Yemek Tarifleri

Çanakkale’nin Yöresel Yemekleri

Destansı ve tarihi olaylara ev sahipliği yapan Çanakkale denince akla ilk olarak köklü, kocaman bir kültür deryası, doğa harikası boğazı, her adımınızda yepyeni şeyler öğrendiğiniz bir şehir geliyor. Bugün size Çanakkale tarihinin yanı sıra zengin mutfak kültüründen ve enfes yöresel lezzetlerden bahsedeceğiz. Birbirinden leziz, nefis yemeklere ev sahipliği yapan Çanakkale yöresine gelin hep beraber göz atalım..


İskorpit Çorbası

Denizden babam çıksa yerim diyen Çanakkale yöresi, denizin tüm nimetlerinden en güzel şekilde yararlanıyor. O nimetlerden biri olan İskorpit çorbası, Çanakkale’nin sevilen yöresel lezzetleri arasında.. Sizde İskorpit çorbasını denemek isterseniz tarifi için tıklayınız.


Çanakkale Usulü Karnıyarık: Tarhanalı Patlıcan

Görüntüsüyle karnıyarık tarifine benzeyen ancak iç harcının kıymadan değil sütlü tarhana diğer adıyla göce ile hazırlanmasıyla doldurulan patlıcanların fırında pişmesiyle oluşan nefis lezzetini mutlaka deneyin deriz. Tarhanalı patlıcan tarifi için tıklayınız.


Melki Yemeği

Görüntüsüyle bile farklı olan Melki yemeği, Çanakkale’ye özgü bir mantar aslında.. Çıntar olarak da bilinen bu mantar türünün tadına bakmadıysanız mutlaka deneyimleyin deriz. Sizde bu yemeğin tarifine ulaşmak isterseniz tarifi için tıklayınız.


Ekmek Banmalık: Yumurtalı Tiken

Şevketi bostan, soğan ve yumurta ile hazırlanan Çanakkale’nin bir diğer sevilen lezzetlerinden yumurtalı tiken; ister kahvaltıda ister ana yemek olarak sofralarda yerini alıyor. Ekmek banmalık nefis bir yemek olan yumurtalı tiken tarifi için tıklayınız.


Börülce Köftesi

Salatasından, çorbasına; yemeğinden, pilavına kadar birçok şekilde hazırlanan börülceden köfte olmaz demeyin! Hemde çok lezzetli oluyor.. Hem sağlıklı hem besleyici olan bu köftenin yapımı da çok zahmetsiz. Sizde denemek isterseniz Börülce köftesi tarifi için tıklayınız.


Çanakkale Türlüsü: Şaraşura

Taze fasulye, patates, kabak, patlıcan, biber ve daha bir çok sebzenin bulunduğu; bir çok yörede türlü olarak adlandırılsada Çanakkale’deki yöresel adıyla Şaraşura yemeği tam bir şifa deposu! Oldukça kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz Şaraşura tarifi için tıklayınız.


Diğer Turşuları Unutun: Patlıcan Turşusu

Turşuyu herkes yapıyor, Çanakkale’de yapılanın ne farkı olabilir dediğinizi duyar gibiyim henüz Çanakkale usulü patlıcan turşusu yememiş, görmemişsiniz demektir. Çünkü öyle bir turşu ki en azından kallavi bir ana yemek hazırlıyormuş gibi emek harcanıyor. Emek fazla olunca lezzeti de fazla oluyor. Sizde bu lezzeti deneyimlemek isterseniz Patlıcan turşusu tarifi için tıklayın.


İçi Lezzet Dolu Hamur: Metez

Çanakkale yöresel yemekleri arasında bulunan metez, kıymanın lezzeti ile dolu bir tat. Özenle hazırlanan ve yarım ay şeklinde açılan hamurun içerisine ilk olarak kıymalı iç harcı yerleştiriliyor, sonrasında bu hamurlar on dakika kadar suda pişiriliyor ve salçalı sos ile buluşuyor. Sonrası ise sonsuz bir tat, damaktan silinmeyecek bir tat oluyor. Sizde evde Metez’i deneyimlemek isterseniz tarifi için tıklayınız.


Lokum Kıvamında: Lüfer Pilavı

Lüfer Pilavı, Çanakkale’nin en farklı ve en lezzetli yöresel yemekleri arasında. Pilavın balık ile, özellikle lüfer ile nasıl da güzel olabileceğinin kanıtı bu lezzetli tarifte gizli! Sizde evde kolayca denemek isterseniz tarifi için tıklayın.


Ağızda Dağılan: Basma Helvası

Çanakkale yöresel yemekleri arasında bulunan bu helva un, bolca ceviz içi ve şeker kullanılarak hazırlanıyor. Soğuduktan sonra baklava dilimleri şeklinde kesilerek servis ediliyor. Tadına doyamayacağınız bu lezzetin tarifi için tıklayınız.


Bin Bir Zahmetle Hazırlanan: Tuzlu Sardalya

Çanakkale’ye yolunuz düşerse ilk işiniz özenle hazırlanıp bin bir zahmetle sofralarınıza gelen Tuzlu Sardalyeyi denemek olmalı!Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*