Yöresel Yemek Tarifleri

Burdur’un Yöresel Yemekleri

Burdur’u anlatmaya kalksak sayfalar yetmez bize. O yüzden biz size sadece nefis yöre mutfağından bahsedeceğiz bugün. Burdurluları ve Burdur’da yaşayanları inceden kıskanacak, memleketinden ayrı düşenlerin hüznüne ortak olacağız. Bu lezzetli yemekleri daha fazla soğutmadan Burdur mutfağına gidelim o zaman, kalkın bilet alıyoruz!


Emek Kokan: Gazel Böreği

Un ve nişastanın başrolleri paylaştığı hamuru özenle hazırlanıp açılan gazel böreğinin iç harcı ise rendelenmiş soğan, patates ve kıymadan oluşuyor. İçinden maydanoz, tuz ve biber de eksik edilmiyor. Burdur’un meşhur yemeklerinden olan gazel böreğini sizinde çok beğeneceğinize eminiz. Tarifi görmek için tıklayın.


Ceviz Güzeli: Ceviz Ezmesi

Ceviz içleri ve irmik buluşuyor bu nefis ezmesinin yapımında. Birlikte daha bir güzel hale gelen ikili, şeker ve suyun yardımıyla bir güzel harman oluyor. Baklava dilimleri veya kare dilimler şeklinde sunulan bu nefis tat çıkıyor. Sizin için denenmiş ve resimli tarifini hazırladık. Tarifi denemek için tıklayın.


Baharatsız: Burdur Şiş

Burdur şiş, diğer şiş kebaplardan kendini sade güzelliği ile ayırıyor. Çünkü içine tuzdan başka bir baharat girmiyor. Kuyruk yağıyla anlamını bulan burdur şiş, bolca pideyle afiyetle yeniyor. Eğer sizinde yolunuz Burdur’a düşerse mutlaka ama mutlaka bu güzel lezzeti deneyin!


Meşhur: Burdur Usulü Peynirli Börek

Burdur’a yolunuz düşünce her yerde karşınıza çıkabilecek bu böreği mutlaka yemeniz gerekiyor. Öyle lezzetli bir börek ki yiyenler ne demek istediğimizi anladı bile.


Kabağa Yeni Boyut Kazandıran: Kabak Helvası

Daha çok dolmalık olarak bildiğimiz sarı kabaklar, bu helvada karşımıza tatlı olarak çıkıyor. Şaşırtıcı olsa da rendelenmiş kabakların şeker ve limon suyu ile bir araya gelip pişmesi sonucu enfes bir tatlı çıkıyor ortaya. Üzeri de bademlerle süslendi mi, tadına doyum olmuyor. Siz de mutlaka Burdur’a gidip bu lezzeti deneyin.


Denemeden Dönmemeli: Soğanlı Kazan Eti

Etin her türlüsünü severiz. Başrolleri soğan ve etin paylaştığı soğanlı kazan eti Burdur’un sevilen lezzetlerinden. Sizinde gittiğinizde yemeden dönmemeniz gereken bu lezzeti mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.


Kebablara Doyum Olmuyor: Dirmil Kebabı

Burdur yöresinde yapılan meşhur dirmil kebabı altı aylık kuzu veya oğlak etinin odun kömürü közünde en az üç saatlik çevrilmesiyle pişirilir. Kesilen oğlağın iç organları çıkarılır ve hayvan bütün olarak şişe geçirilir. Ayakları ve boyun kısmı pişerken sarkmasın diye şişe telle bağlanır. Sizde bu lezzeti mutlaka gidip deneyin.


Bildiklerinizi Unutturur: Burdur Muhallebisi

Burdur muhallebisi, daha anlatırken bile ağzımızı sulandıran tarifler arasında yerini çoktan aldı. Pirinç unu ve nişasta ile hazırlanan muhallebi, dövülmüş damla sakızıyla buluştuğunda tam anlamıyla seviye atlıyor. Burdur’a gidip de bu muhallebiden yenilmeden dönülmez.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*