Yöresel Yemek Tarifleri

Bitlis’in Yöresel Yemekleri

Bitlis, yemek kültürünün çok zengin olduğu bir ilimizdir. Genellikle ortadan yeme kültürü olan Bitlisliler, her yemeği kendine özgü usullerle tatlandırmış ve unutulmaz bir lezzet haline getirmiş. Sizler için bugün birbirinden leziz yemekleri bünyesine katmış Bitlis mutfağından nefis yöresel yemekleri listeledik! Gelin hep beraber göz gezdirelim;


Kış Aylarının Vazgeçilmezi: Turşu Aşı Çorbası

Özellikle kış aylarında Bitlis sofralarında sıklıkla görebileceğiniz turşu aşı çorbasının içinde buğdaydan, nohuta; etten, turşuya kadar bir çok doyurucu ve besleyici malzemeler var. Özellikle adını da aldığı turşulardan hazırlanan çorba, lezzetine lezzet katıyor!


Hem Doyurucu Hem Besleyici: Gari Aşı Çorbası

Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz ıspanağın yer aldığı gari aşı çorbası; buğdaydan, nohuta birçok besleyici ve doyurucu malzemelerden oluşuyor. Bitlis sofralarının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan gari aşı çorbasını, yolunuz düşerse yemeden dönmeyin deriz!


Bitlis Köftesi: Ciğer Taplaması

Ciğer sevenlerin ağızlarını kulaklarına getirecek bir lezzete geldi sıra! Ciğerden köfte olmaz demeyin, ince bulgurla birlikte yoğurulan ciğer kıyması, baharatlarla lezzetlendirilip kızartılıyor.. Size nefis bir köfte deneyimi yaşatacak Ciğer taplaması tarifini sizde denemek isterseniz tarifi için tıklayınız.


Her Türlüsünü Severiz: Katıklı Dolma

Ülkece bir çok sebzenin hatta meyvenin dolmasını yapıp, afiyetle yeriz. Bugünde Bitlis’in yöresel tatlarından Katıklı dolma tarifini sizinle paylaşıyoruz! Görüntüsüyle ve lezzetiyle doyamayacağınız Katıklı dolma tarifi için tıklayınız.


Bitlis Usulü İçli Köfte

Bitlis köftesi olarak da bilinen Bitlis usulü içli köfte, bulgurun çeşitli baharatlarla birlikte yoğurulmasından oluşuyor. Haşlanarak pişirilen bu köfte hem hafifliğiyle hemde görüntüsüyle Bitlis sofralarının vazgeçilmez lezzetleri arasındaki yerini almış..


Ahlat Lokma Tatlısı

Bitlis’in Ahlat ilçesine ait, Bitlis’in yöresel tatlıları arasında yer alan Ahlat lokma tatlısı, çıtır çıtır ve bol şerbetli olmasıyla ünlü! Üzerine toz tarçın serperek servis edilen lokma tatlısını, sizinde yolunuz Bitlis’e düşerse mutlaka denemeden dönmeyin deriz..


Şeker Helvası

Çok az malzemeyle kolayca hazırlanan şeker helvası, aslında bildiğimiz un helvası! Bitlis’in yöresel lezzetleri arasında yerini alan şeker helvasını bir de Bitlis’den deneyin..


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*