Yöresel Yemek Tarifleri

Bingöl’ün Yöresel Yemekleri

Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Bingöl’ün yüzyıllardan beri biriken gelenekleri, mutfağına yansıyor. Birbirinden farklı ve lezzetli yöresel tatları ile Bingöl, etli yemeklerden çorbalara bir çok lezzete sahiptir. Bingöl’ün yöresel yemekleri nelermiş, gelin hep birlikte göz gezdirelim;


Sıcak Bir Başlangıç Yapalım: Tutmaç Çorbası

Bingöl rehberimize sıcak bir başlangıç yapalım istedik. Elde hazırlanmış yufka ve tereyağlı sos ile lezzetlendirilen tutmaç çorbası, Bingöl yöresinin en sevilen çorbalarındandır. Sizler de tutmaç çorbasını evinizde denemek isterseniz, tarifine buradan göz atabilirsiniz.


Bingöl Usulü Ayran Çorbası

Dövme buğdayı ile yapılan ayran çorbası, hem yazın hem de kışın Bingöl sofralarında yerini alıyor. Sizler de Bingöl usulü ayran çorbası ile sofralarınızı süslemek istiyorsanız, tarifine buradan ulaşabilirsiniz.


Lezzeti Garantili: Keldoş

Bingöl’ün yöresel lezzetlerine keldoş ile devam ediyoruz. Bingöl sofralarında sıkça yerini alan keldoş, köz üzerinde pişirilerek yapılıyor. Tereyağlı sos ile lezzetlendirilen keldoş yemeğini, Bingöl’e yolunuz düşerse muhakkak deneyin!


Yoğurtlu Bulgur Köftesi Olarak da Bilinen: Yoğurtlu Klorik

Yoğurtlu klorik; bulgur ile hazırlanan köftelerin suda haşlanıp, tereyağlı sos ve soğanlı sos ile lezzetlendirilmesi ile yapılıyor. Bingöl’ün en lezzetli yöresellerinden birisi olan yoğurtlu klorik yemeğini evlerinizde denemek istiyorsanız, tarifine buradan göz atabilirsiniz.


Yemeye Doyamayacağınız: Mastuva

Az malzeme ile yapılan ve oldukça lezzetli olan mastuva, Bingöl mutfağının vazgeçilmez yemeklerindendir. Ayran ve pirinç ile yapılan, tereyağı ile lezzetlendirilen mastuva yemeğini evinizde denemek isterseniz, tarifini sizler için şöyle bırakıyoruz.


Adı Farklı, Tadı Farklı: Sorina Pel

Kısa sürede yapabileceğiniz ve kolayca yapılabilen sorina pel yemeği, rulo şeklinde sarılan yufka ekmeğinin üzerine sarımsaklı ayran gezdirilmesi ile yapılıyor. Sizler de sorina pel yemeğini evinizde denemek istiyorsanız, tarifine buradan ulaşabilirsiniz.


Bingöl Sofralarının Vazgeçilmezi: Kuru Dolma

Kuru patlıcan ve kuru biber ile yapılan Bingöl’ün kuru dolması, pirinçli-kıymalı iç harcı ile dolduruluyor. Hazırlanan kuru dolmalar tencereye dizilip, su ilavesi ile haşlanıyor. Lezzeti enfes, Bingöl’ün vazgeçilmezi olan kuru dolması tarifine buradan göz atabilirsiniz.


Bingöl Usulü İçli Köfte

İçli köfte ile Bingöl rehberimizin sonuna geliyoruz. Damaklardan tadı uzun süre silinmeyecek olan Bingöl usulü içli köftesi, küçük içli köfte ismi ile de biliniyor. Bingöl tarafına yolunuz düşerse, Bingöl usulü içli köfteyi doyasıya yemeyi unutmayın!


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*