Yöresel Yemek Tarifleri

Bayburt’un Yöresel Yemekleri

Çok zengin geleneksel mutfağa sahip olan Bayburt, birbirinden leziz yöresel yemeklere ev sahipliği yapıyor. Karadeniz ve Doğu Anadolu mutfağının birbirine harmanlandığı lezzetli yemekleriyle oluşturduğu mutfağıyla Bayburt’un yöresel yemeklerini sizin için listeledik. Gelin hep beraber göz gezdirelim..


Bir Numara: Yavan Çorba

Bayburt’un sevilen lezzetleri arasında yer alan yavan çorba; aşurelik buğday ve taze fasulyeden oluşuyor. Kolayca hazırlanan bu çorbayı mutlaka denemeniz gerektiğini düşündüğümüzde tarifini buraya bırakıyoruz.


Hem Doyurucu Hem Besleyici: Kesme Çorbası

Birçok yörede farklı şekillerde hazırlanan kesme çorbası, Bayburt’unda sevilen çorbaları arasında.. Kesme hamur ve mercimekle hazırlanan; hem doyurucu hem besleyici bu çorbayı birde Bayburt’tan deneyin. Evde kolayca hazırlamak için kesme çorbası tarifi için tıklayınız.


Bayburt Keşkeği: Herse

Doğu kültüründe genellikle keşkek olarak karşımıza çıkan bu yemek, Doğu Karadeniz’de de herse olarak çıkıyor karşımıza. Çok az malzemeyle hazırlanıp oldukça doyurucu olan bu yemeği sizde denemek isterseniz tarifi için tıklayınız.


Lokum Kıvamında: Bayburt Tava

Etle sebzenin uyumunu sevenlerdenseniz Bayburt tava tam size göre! Kuşbaşı doğranarak lokum kıvamında pişirilen etlerle hazırlanan; içinde domates, biber, patates, patlıcan gibi birçok sebzenin yer aldığı Bayburt tava tarifi için tıklayınız.


Kara Pancar

Bol yağlı, et yemekleriyle meşhur olduğu kadar sebze yemekleriyle de tanınıyor Bayburt. Hem sağlıklı hem hafif yemek sevenlerdenseniz Kara Pancar yemeği tam size göre!


Ekşi Lahana

Karadeniz yemeklerinin baş tacı lahana, Bayburt mutfağında da sıklıkla kullanılan sebzelerden biri. Lahananın kullanıldığı yemeklerden biri olan Ekşi Lahana yemeği, lahananın soğanla birlikte kavrularak hazırlanmasıyla oluşuyor.


Her Türlüsünü Severiz: Yalancı Dolma

Bayburt yöresinde lahananın sıkça kullanıldığını söylemiştik. Onlardan bir diğeri olan yalancı dolma, beyaz lahana ile Bayburt usulü yapılan iç harcın sarılmasıyla hazırlanıyor! Tadına doyamayacağınız bu lezzet bir çok yöre tarafından yapılsa da mutlaka Bayburt’tan deneyin deriz..


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*