Yöresel Yemek Tarifleri

Batman’ın Yöresel Yemekleri

Güneydoğuya has lezzetli yemeklerden örnekler görebileceğiniz Batman mutfağı, birbirinden leziz yemeklere ev sahipliği yapmaktadır. Batman’ın yöresel yemeklerini sizler için listeledik! Gelin hep beraber bu listeye göz atalım..Hem Besleyici Hem Doyurucu: Sütlü Çorba

Anadolu’nun vazgeçilmez çorbalarından biri olan sütlü çorba, Batman’da da en sık tüketilen yöresel çorbalardan biri. Bulgurla, kesme hamurla hatta pirinçle bile hazırlanan bu çorbanın tadına doyum olmuyor.. Sizde kolayca hazırlamak isterseniz tarifi için tıklayınız.


Birde Batman’dan Deneyin: Yayla Çorbası

Süt ve süt ürünleriyle hazırlanan çorbaları Batman’da çok sık görebilirsiniz! Bunlardan biri olan, her yörede bir çok farklı şekilde hazırlanan yayla çorbasını birde Batman’dan deneyin. Anadolu’nun sevilen çorbalarından yayla çorbasının Batman usulü tarifi için tıklayınız.


Batman Usulü Türlü: Tırşık

Anadolu’nun vazgeçilmez yemeklerinden türlü; Batman’da Tırşık olarak karşımıza çıkıyor.. Kuşbaşı doğranan lokum kıvamındaki et ile bir çok sebzenin birleşimiyle hazırlanan tırşık tarifi için tıklayınız.


Saç Ekmeği

İster sade ister içli olarak hazırlanıp saçta pişirilen, piştikten sonra sıcak ekmeğe bol tereyağ sürülerek servis edilen saç ekmeğine bayılacaksınız! Sadece yemeklerin yanında değil tek başına bile tüketebileceğiniz lezizlikte olan bu ekmeğin tarifi için tıklayınız.


Her Türlüsünü Severiz: Kuru Dolma

Doğuda sıklıkla yapılan kuru dolma; kurutulan biber ve patlıcanın, Batman usulü hazırlanan iç harç ile doldurulup pişiriliyor. Sizinde yolunuz Batman’a düşerse mutlaka denemeden dönmeyin deriz!


Misafir Sofralarının Vazgeçilmezi: Perde Pilavı

En başta Batman’da neredeyse çoğu Anadolu yemeklerinin örneklerini bulabileceğinizi söylemiştik. Bunlardan bir diğeri de Perde pilavı.. Hazırlanan bol malzemeli iç pilav, hamur ile kapatılarak pişiriliyor. Misafir sofralarının vazgeçilmezi perde pilavını yolunuz Batman’a düşerse mutlaka deneyin deriz!Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*