Yöresel Yemek Tarifleri

Bartın’ın Yöresel Yemekleri

Karadeniz bölgesinin en güzel şehirlerinden olan Bartın, birbirinden lezzetli yemeklere sahiptir. Sebze yemeklerinden, ağızları tatlandıran lezzetlere bir çok yöresel tatlara sahiptir. ‘Bartın’da ne yenir?’ diyorsanız, Bartın’ın yöresel yemeklerine bu rehberimizden göz gezdirebilirsiniz.


Kıtır Kıtır Lezzetiyle: Pumpum Çorbası

Bartın yöresinin en bilinen ve en sevilen çorbalarından biri olan pumpum çorbası ile rehberimize başlayalım. Mısır unu ve et suyu ile yapılan pumpum çorbası, fırında kızartılan kıtır kıtır ekmekler ve rendelenmiş kaşar ile lezzetlendiriliyor. Sizler de yöresel çorbaları denemeyi seviyorsanız, pumpum çorbasının tarifine buradan ulaşabilirsiniz.


Lezzeti Enfes: Gıcır

Diken ucu ismi ile de bilinen gıcır otu, Bartın mutfağında oldukça seviliyor. Haşlanan gıcırlar, yumurta ve yeşil biber ile birlikte tavada kavrularak yapılıyor. Yapılışı oldukça kolay olan, denenmiş ve onaylanmış gıcır tarifine ulaşmak için tıklayın.


Lezzetiyle Tam Puan Alan: Yumurtalı İspit

Bartın halkı tarafından oldukça sevilen yumurtalı ispit yemeği; ispit, yumurta ve soğan ile birlikte yapılıyor. Sizler de Bartın’ın yöresel lezzetlerinden biri olan yumurtalı ispit yemeğini evinizde denemek isterseniz, tarifine buradan göz atabilirsiniz.


Salata Sevenlere: Amasra Salatası

Salata sevenlerin muhakkak denemesi gereken Amasra salatası, oldukça zengin içeriğe sahiptir. Salatalık, domates, maydanoz, semizotu, turp ve daha birçok sebze ile yapılan Amasra salatasını kolaylıkla evlerinizde yapmak istiyorsanız, tarifi için tıklayınız.


Bartın’a Has Lezzetiyle: Döşemeli Mancar

Sebze yemekleri Bartın yöresinde oldukça fazla seviliyor. Döşemeli mancar yemeği, haşlanan mancar ile bulgurlu harcın sıra ile tencereye dizilmesi ile yapılıyor. Yapılışı oldukça kolay olan bu lezzeti evlerinizde denemek istiyorsanız, tarifine buradan ulaşabilirsiniz.


Olsa da Yesek Dedirten: Pirinçli Mantı

Pirinçli mantı, elde açılan yufkaların pirinçli harç ile doldurulması ile yapılıyor. Normal mantılardan daha büyük olarak yapılan pirinçli mantı, fırında kızartılıp et suyu ile haşlanıyor. Yapılışı biraz zahmet olsa da lezzetine değecek olan pirinçli mantıyı evlerinde demek isteyen okurlarımız için tarifini şöyle bırakıyoruz.


Şerbetli Börek: Tatlı Börek

Bartın yöresinde börek şerbetli yapılır. Cevizli olarak yapılan tatlı börek, fırında pişiriliyor. Pişen böreğin üzerine şerbet gezdirilip, afiyet ile yeniyor. Sizler de bu lezzeti sofralarınızda görmek istiyorsanız, tarifine buradan göz atabilirsiniz.


Bartın’da Düğünlerin Vazgeçilmezi: Düğün Helvası

Düğün helvası, Bartın yöresinde un helvası olarak da biliniyor. “Bartın düğünlerinde Perşembe günleri ‘Helva Karması’ adı verilen eğlencede yapılıp dağıtılırdı.” Geleneksel bir tat olan düğün helvasını, Bartın düğünlerinde oldukça sık karşılaşabilirsiniz.


Tatlı Bir Son Yapalım: Gelin Teli Tatlısı

Yapılışı biraz zahmetli olan gelin teli tatlısı ceviz ile tatlandırılıp, saatlerce fırında pişirilerek yapılıyor. Enfes yemeklerin ardından ağzınızı tatlandırabileceğiniz gelin teli tatlısı tarifini sizler için şöyle bırakıyoruz.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*