Yöresel Yemek Tarifleri

Aydın’ın Yöresel Yemekleri

Bir çok turistin uğrak noktası olan, Ege bölgesinin en önemli ve en güzel şehirlerinden Aydın, yöresel yemekleri ile de beğeniyi topluyor. Aydın, zeytinyağlı yemeklerden tatlılara bir çok lezzete sahip. “Aydın’da ne yenir ?” sorusuna kolayca cevap bulabilmeniz için Aydın’ın yöresel yemekleri rehberini sizler için hazırladık.


Zeytinyağlı Bir Başlangıç Yapalım: Yer Elması Yemeği

Yer elmasının, patates, soğan ve havuç gibi sebzeler ile tatlandırıldığı yer elması yemeği, Aydın yöresinin en bilinen yöresel lezzetlerindendir. Lezzetli mi lezzetli, aynı zamanda yapılışı da kolay olan yer elması yemeğinin tarifine ulaşmak için tıklayın.


Şifa Deposu Olan: Çingene Pilavı

Çingene pilavı, bildiğiniz diğer pilavlardan biraz farklı yapılıyor. Pirinç yerine; lor, domates, salata ve maydanoz gibi sebze ile hazırlanıyor ve ardından afiyetle yeniyor. Şifa kaynağı niteliğinde olan çingene pilavının tarifine ulaşmak için tıklayın.


Enerji Deposu: Kuru İncir Arası Ceviz

Enerji kaynağı olarak bilinen incir, ceviz ile birlikte birleşiyor ve kuru incir arası ceviz tatlısı ortaya çıkıyor. Aydın’ın en lezzetli tatlılarından biridir kendileri. Denemeniz gereken lezzetler arasına mutlaka ekleyin kuru incir arası cevizi.


Aydın’a Has Lezzetiyle: Çine Köftesi

İsmini, Aydın’ın bir ilçesinden alan çine köftesinin lezzeti, kıymanın içerisine katılan baharatlarından geliyor. Ufak köfteler halinde yapılan çine köftesini kolaylıkla evlerinizde yapmak isterseniz, tarifini görmek için tıklayın.


Görüntüsüyle Tam Puan Alan: Paşa Böreği

Aydın’ın en meşhur yöresel lezzetlerinden bir tanesi olan paşa böreği ile rehberimize devam ediyoruz. Hazırlanan kıymalı harç, hamurların arasına yayılarak fırında pişiriliyor. Yapılışı biraz zaman alsa da oldukça kolay olan paşa böreği tarifine buradan ulaşabilirsiniz.


Çine Usulü Tarhana Çorbası

Bir çok yörede yaygın olan tarhana çorbası, Aydın yöresinde de yerini almış durumda. Yazın kurutulan tarhanalar, kışın içlerimizi ısıtıyor. Çine usulü tarhana çorbasının denenmiş ve onaylanmış tarifini görmek için tıklayın.


Kızartmanın Lezzetli Hali: Kırlı Kızartması

Tavada ayrı ayrı kızartılan patlıcanlar, biberler ve domatesler fırın tepsisine alınıyor. Bütün bütün konan sarımsaklar ile birlikte fırında bir güzel pişilip, enfes lezzeti ve görüntüsüyle servise hazır hale geliyor. Elbette biz sizler için kırlı kızarmasının tarifini paylaştık, ulaşmak için tıklayın.


Olsa da Yesek Dedirten Lezzet: Sütlü Yemiş Tatlısı

İncirler şekerli suda haşlanıyor, şekerli sıcak süt ile karıştırılıyor ve soğuk şeklinde servis ediliyor. Kolayca yapabileceğiniz sütlü yemiş(incir) tatlısının tarifi için tıklayınız.


Kahvaltıda Olmazsa Olmaz: Kesik

Peynire benzeyen görüntüsüyle kesik, süt ile yoğurdun saatlerce kaynatılması ile yapılıyor. Aydın yöresinde özellikle kahvaltı sofralarında oldukça sık karşımıza çıkıyor. Farklı tatlar sevenlere, kesik lezzetini denemesini tavsiye ediyoruz.


Bol Cevizli Tatlıyı Kim İstemez: Pelvize Tatlısı

Aydın’ın yöresel lezzetleri rehberimizin sonuna gelirken, pelvize tatlısından bahsetmezsek olmaz! Nişasta unu ile yapılan pelvize tatlısının üzeri ceviz içi ile süsleniyor. Yemeklerin ardından ağızlarınızı tatlandırmak istiyorsanız, pelvize tatlısı tarifi için tıklayın.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*