Yöresel Yemek Tarifleri

Artvin’in Yöresel Yemekleri

Gürü, Laz ve Anadolu yörelerinin harmanlandığı Artvin, ülkemizin en nezih şehirlerindendir. Laz böreğinden yoğurtlu silora, turşu kavurmasından kara lahana yemeğine kadar birbirinden farklı ve lezzetli Artvin yöresel yemeklerini bu rehberimizde bir araya getirdik.


Artvin Mantısı ile Başlayalım: Silor

Artvin’in en lezzetli yöresel yemeklerinden biri ile rehberimize başlayalım. Artvin mantısı olarak da bilinen yoğurtlu silor, rulo şeklindeki hamurların et suyu ile birlikte fırında pişirilmesi ile yapılıyor. Ardından üzeri yoğurtlu sos ile süsleniyor ve tadına doyum olmuyor. Kolaylıkla evinizde yapabileceğiniz silor tarifi için tıklayın.


Balığı Daha da Çok Sevdiren Lezzet: Benekli Alabalık

“Denizden ne çıkarsa çıksın, yerim.” diyenler bu yemek tam sizlik! Kırmızı benekli alabalık temizlenip, özel sosu ile harmanlanıyor ve fırında pişiriliyor. Akşam yemeklerinizin vazgeçilmezi haline gelebilecek benekli alabalık tarifine buradan ulaşabilirsiniz.


Olsa da Yesek Dedirten Lezzet: Artvin Kete

Artvin sofralarında oldukça sık görebileceğiniz Artvin ketenin yapılışı biraz zahmetli. Tabii bu lezzet için çekilen zahmete de değiyor. Hamur içinde hamur olan Artvin ketenin, denenmiş ve onaylanmış tarifini hazırladık. Tarifine ulaşmak için tıklayın.


Yanına Çay da Olursa Tadından Yenmez: Mısır Ekmeği

Yalnızca Artvin’de değil, Karadeniz yöresinin de vazgeçilmez lezzeti olan mısır ekmeği, mısır unu ile hazırlanan hamurun; ister tavada, ister fırında kızartılması ile yapılıyor. Sizler de sofralarınızı mısır ekmeği ile süslemek isterseniz, tarifine sizler için şöyle bırakıyoruz.


Mısır Ekmeği ile Ne de Güzel Gider: Turşu Kavurması

Mısır ekmeği demişken, turşu kavurmasından bahsetmezsek olmaz! Artvin yöresinde mutlaka mısır ekmeği ile tüketilir. Fasulye turşusu, soğan ve zeytinyağı ile yapılıyor turşu kavurması. Bu lezzetli yemeği evinizde denemek isterseniz, tarifine göz atmak için tıklayın.


Böreğin Şerbetli Hali: Artvin(İrsa) Böreği

Artvin böreği olarak da bilinen irsa böreği, bildiğiniz böreklerden biraz farklı. Özel hazırlanan şerbeti üzerine gezdirilip, servis yapılıyor. ‘Artvin’de ne yenir ?’ sorusunun en güzel cevaplarından bir tanesi olan irsa böreği, Artvin’de mutlaka denenmesi gereken tatlardandır.


Lezzet-i Şahane: Kara Lahana Yemeği

Artvin yöresinde en sevilen sebzelerden bir tanesi lahanadır. Kara lahana; mısır kırığı, pirinç ve soğan ile birlikte pişiriliyor. Sebze sevenlerin mutlaka denemesini tavsiye ettiğimiz kara lahana yemeğinin tarifi için tıklayınız.


Bildiğiniz Böreklerden Değil: Laz Böreği

Karadeniz yöresinde oldukça fazla görebileceğiniz laz böreği, Artvin yöresinde de karşımıza çıkıyor. Yufkanın arasına, hazırlanan muhallebi sosu koyuluyor ve ağızları tatlandırıyor. Evlerinizde kolaylıkla deneyebileceğiniz laz böreğinin tarifini görmek için tıklayın.


Lezzeti Garantili: Hamsili Ekmek

Karadeniz dendiği zaman elbette ki akıllara hamsi balığı geliyor. Hamsi ile Artvin yöresinde hamsili ekmek yapılıyor. Hamsinin yanı sıra pazı, soğan ve baharatlar ile tatlandırılan hamsili ekmeğin tarifini sizler ile paylaştık. Tarifine buradan ulaşabilirsiniz.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*