Yöresel Yemek Tarifleri

Afyonkarahisar’ın Yöresel Yemekleri

Tarihiyle, doğasıyla ve güzelliğiyle Türk kültürünün en güzel yaşandığı şehirlerden bir tanesidir Afyonkarahisar. Kısaca Afyon; hamur işlerinden mis gibi köftelere, zeytinyağlı yemeklerden ağızları tatlandıran tatlılara bir çok lezzete sahiptir. ‘Afyon’da ne yenir?’ sorusuna cevap arıyorsanız bu rehberimizden ulaşabilirsiniz.


İster Mercimekli, İster Kıymalı: Bükme

Arzuya göre kıymalı olarak da yapılan bükme, Afyon yöresinde daha çok mercimekli hali biliniyor. Lezzetli mi lezzetli ve kıtır kıtır olan Afyon’un en meşhur böreklerinden biri olan bükmenin, denenmiş ve onaylanmış tarifini sizler ile paylaşıyoruz. Tarifine ulaşmak için tıklayın.


Tatlının Üzerine Ne de Güzel Gider: Afyon Kaymağı

Kaymağı sevmeyen yoktur herhalde. Ülkenin bir çok yerinde bulabileceğiniz Afyon kaymağının lezzeti, elbette ki Afyon’da bambaşka bir tat veriyor. Afyon’un güzelliklerini görmeye gittiğiniz zaman Afyon kaymağını tatmayı unutmayın!


Üzerine Afyon Kaymağını Unutmayın: Ekmek Kadayıfı Tatlısı

Afyon yöresinde yemeklerden sonra, ağızların tatlandırıldığı ekmek kadayıfını bilmeyen yoktur. Ekmek kadayıfının üzerine bolca şerbet dökülüp, mis gibi Afyon kaymağı ile süsleniyor ve afiyetle yeniyor. Kolaylıkla evlerinizde deneyebileceğiniz ekmek kadayıfı tatlısının tarifi için tıklayın.


Afyon’a Has Lezzetiyle: Sakala Çarpan Çorbası

Özellikle kış aylarında Afyon sofralarındaki yeri eksik olmayan sakala çarpan çorbası, yaz aylarında da oldukça fazla tüketiliyor. Sarkan çorbası olarak da bilinen, yeşil mercimek ve erişte ile lezzetine lezzet katılan sakala çarpan çorbasının tarifine buradan ulaşabilirsiniz.


Sabah Kahvaltılarına: Afyon Keşkeği

Bir çok yörede meşhur olan keşkek, Afyonkarahisar yöresinde de oldukça ünlüdür. Özellikle sabah kahvaltılarında lezzetine doyum olmayan Afyon keşkeğinin tarifini sizlere sunduk. Tarifine göz atmak için tıklayın.


Halis Muhlis: Afyon Sucuğu

Mangalların vazgeçilmezi olan Afyon sucuğu, tavada pişirilince de enfes lezzetli oluyor. Afyon’da öyle önemli bir yere sahip ki, 264 farklı sucuk kangalından avizesi dahi var. Afyon’a yolunuz düşerse, sucuk avizesinin önünde fotoğraf çekinmeyi unutmayın! Tabii, Afyon sucuğunu da tatmayı unutmayın.


Tadı Yaprağında: İlibada Sarması

Bazı yörelerde oldukça sık tüketilen labada yaprağı, Afyon yöresinde ilibada sarması ile ağızları tatlandırıyor. Sirkeli suda bekletilen labada yaprakları, hazırlanan iç harcı ile sarılıyor. Yapılışı kolay, ama biraz zaman alan ilibada sarmasının tarifine buradan ulaşabilirsiniz.


Afyon Öğmesi Olarak da Bilinen: Afyon Övmesi

Evinde ekmek yapmayı seven okurlarımızı, lezzetli mi lezzetli Afyon övmesi ile tanıştıralım. Ekmek hamuru, karbonatlı un ile tekrar yoğuruluyor ve kızarana kadar fırında tutuluyor. Evlerinizde, mis gibi kokusu ile Afyon övmesini görmek istiyorsanız, tarifine ulaşmak için tıklayın.


Enfes Lezzetiyle: Çullama Köftesi

Afyonkarahisar düğünlerinde sıkça karşılaşabileceğiniz çullama köftesi, ince bulgur ve kıyma birlikte yoğurularak yapılıyor. Afyon’a yolunuz düşerse çullama köftesinin mutlaka deneyin. Kendi evlerinde görmek isteyen okurlarımız için de tarifini şöylece bırakıyoruz.


Listemizin Sonunda: Hamursuz

Afyonkarahisar yöresel yemekleri rehberimizin sonuna hamursuz ile geliyoruz. 5 çaylarının yanına enfes gidecek, ekmek gibi lezzeti ile hamursuzun içi ceviz ile tatlandırılıyor. Yapılışı biraz zahmetli olsa da lezzetine değecek olan hamursuz tarifi için tıklayın.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*